Jak to się zaczęło?

Jak to się zaczęło?

Szkolne Koło Naukowe Robotyki powstało 15 grudnia 2010r. kiedy to z grupą 15. uczniów wybrałam się na spotkanie z przewodniczącym Koła Naukowego Robotyki Cyborg++  na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Było to bardzo inspirujące spotkanie, dowiedzieliśmy się jakie studenci mają doświadczenia, czym się zajmują i zapragnęliśmy budować własne roboty. Rozpisaliśmy konkurs na nazwę koła i w ten sposób rozpoczęła się nasza przygoda z robotyką.

W styczniu nawiązaliśmy kontakt z kołem naukowym Bionic  na Wydziale Elektroniki PW. Nasze koło otrzymało oficjalny patronat Wydziału Elektroniki i wsparcie dydaktyczne – rozpoczęliśmy zajęcia w laboratorium robotyki koła Bionic. Od marca do maja doktoranci uczyli nas jak projektować i wytrawiać płytki, jak lutować i posługiwać się oscyloskopem. Absolwent naszej szkoły opowiadał nam o projektach  studentów i zawodach robotyki. Okazało się także, że wśród naszych uczniów są całkiem doświadczeni konstruktorzy robotów. Kupiliśmy zatem niezbędny sprzęt i  zespoły uczniów rozpoczęły prace.

Mamy trzy sekcje: LEGO, projekty indywidualne i MiniSumo. W czasie niespełna roku udało się bardzo wiele zrobić dzięki zaangażowaniu uczniów, zawsze licznie i aktywnie uczestniczących w piątkowych zajęciach koła, a także dzięki wsparciu Dyrekcji Szkoły i wsparciu finansowemu z Biura Edukacji m. st. Warszawy.  Dysponujemy niewielką pracownią z pięcioma stanowiskami przygotowanymi do ćwiczeń. Kompletujemy obecnie  literaturę i sprzęt pomiarowy i elektroniczny do pracowni. Stanowiska  są wyposażone   w laptopy i zestawy uruchomieniowe do procesora ATMEGA8.  Sekcja LEGO dysponuje  4.  zestawami LEGO Mindstroms, a sekcja MiniSumo ma dwa roboty MiniSumo MAOR -12T.   Ale przede wszystkim mamy uczniów, którzy są zainteresowani robotyką i uczniów, którzy przekazują swoją wiedzę młodszym kolegom. Uczestnicy koła mają oryginalne  pomysły, powstało już wiele robotów, odbyło się wiele pokazów, które dostarczają nam radości i nowych inspiracji.

Mamy także sukcesy na swoim koncie. W marcu 2010 r. uczestniczyliśmy w zawodach Robomaticon organizowanych przez Wydział Mechatroniki PW. Startowaliśmy z dwoma robotami: w kategorii Line follower i w kategorii Freestyle z robotem PARDON, który powstał podczas ferii szkolnych. To był nasz pierwszy start,  pierwszy stres i  pierwszy sukces – otrzymaliśmy wyróżnienie. W listopadzie 2011r. startowaliśmy już z czterema robotami w zawodach Sumo Challenge w Łodzi  i otrzymaliśmy dwa trzecie miejsca w kategorii Freestyle i w kategorii robotów kroczących. Obecnie dwa zespoły przygotowują do kolejnych zawodów roboty własnej konstrukcji w kategorii Line follower i micromouse.

To wszystko nie byłoby możliwe bez pomocy i zaangażowania osób, którym serdecznie dziękujemy za pomoc:

Pana Filipa Jankuna z Wydziału Mechatroniki, który pomógł nam stawiać pierwsze kroki. Na Wydziale Elektroniki, Pana: Tomasza Winiarskiego, który objął nas opiekuńczym ramieniem, Panów: Michała Wałęckiego  i Piotra Miedzika, którzy prowadzili dla nas zajęcia. Naszego absolwenta –  Huberta Kosiackiego – twórcy strony ISKRY, naszych uczniów: Patryka Chmielewskiego i Bartka Lodzińskiego – twórców logo ISKRY. Piotra Waszkiewicza, Dominika Piliszka-Słowińskiego, Maćka Kulawika i Wojtka Piliszka, którzy prowadzą zajęcia dla kolegów z koła.

Hanna Stachera