Zaczynamy, czyli co warto wiedzieć na początku

Wyjaśnijmy sobie czym jest Arduino

Jest to prosta i przyjemna platforma oparta ma mikro-kontrolerze z dostarczonymi narzędziami do programowania. Sam język w jakim się programuje Arduino łudząco przypomina C.

 

Co jest do czego

czyli jak sobie poradzić z dużą ilością pinów

 

Na samym początku może nas trochę przerazić ilość pinów na płytce Arduino. Nie ma co się tym zniechęcać. Są to cyfrowe piny wejścia/wyjścia, piny analogowe, piny zasilania i inne, które na razie nie będą nas interesowały. Te wymienione w poprzednim zdaniu krótko opiszę:

arduino-piny

  • Cyfrowe piny wejścia/wyjścia

Są to piny 0-13 oznaczone na zdjęciu kolorem żółtym. Dlaczego cyfrowe? Ponieważ można za ich pomocą używać tylko (albo aż 😉 ) dwóch wartości – wartość niską  i wartość wysoką. W przypadku Arduino będzie to odpowiednio ~0V i ~5V. Powyższe wartości możemy albo odczytać, albo „zapisać”, czyli po prostu włączyć, albo wyłączyć prąd na pinie. UWAGA !Z pinów cyfrowych nie można pobierać więcej prądu niż 20mA!

  • Piny analogowe

To te oznaczone na zdjęciu kolorem czerwonym. Można na nich odczytać wartości napięcia od 0-5V UWAGA !Jeśli chcesz podłączyć do swojego Arduino napięcie wyższe niż 5V możesz się szykować na zakup nowego! wartość napięcia jest reprezentowana liczbami z zakresu 0-1023. 1023 – 5V. Resztę łatwo obliczymy z proporcji 🙂 .

  • Piny zasilania

To piny oznaczone na zdjęciu kolorem niebieskim:

5V – napięcie 5V

3.3V (czasem też 3V3) – napięcie 3,3V

GND – masa

VIN – napięcie zasilania podłączone do wejścia jack

Jeszcze z ważniejszych rzeczy są to złącze USB-B do podłączenia do komputera (takie jak w drukarce) i złącze zasilające jack, gdzie można podłączyć 7-12V

Same piny to za mało

Trzeba jeszcze całość zaprogramować. Przedstawię tu podstawowe komendy używane do programowania Arduino których będziemy używać w kolejnych częściach tego kursu.

  • pinMode(nr pinu, tryb) – ustawia pin w jeden z trzech trybów (OUTPUT, INPUT, INPUT_PULLUP – podciąga wejście do wewnętrznego rezystora; przydatne przy odczytywaniu stanu z guzików). Pinów analogowych nie trzeba ustawiać
  • digitalWrite(pin, stan) – ustawia pin cyfrowy w jeden z dwóch stanów: HIGH – wysoki, lub LOW – niski
  • digitalRead(pin) – odczytuje wartość z pinów cyfrowych
  • analogRead(pin) – odczytuje wartość z pinów analogowych
  • delay(czas w ms) – czeka podany czas

Z użyciem tych komend w następnej części pomigamy zwykłą diodą LED.

 

 

Zamieściłem tu podstawy dotyczące Arduino. Wracaj tu ile razy będziesz potrzebował!