AVR – Oprogramowanie

Jest to seria krótkich artykułów poświęconych programowaniu mikrokontrolerów AVR. Mają one na celu wspomóc każdego zainteresowanego tym działem elektroniki, w pierwszych próbach uruchomienia własnego układu elektronicznego.

Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku C

Cz.1-oprogramowanie

Linux

Linux różni się od Windowsa tym, że to minimum do programowania mikrokontrolerów możemy pobrać za pomocą konsoli tekstowej i nie musimy się martwić o to czy nasza wersja Linuxa zawiera konkretny sterownik (tak jak w nowszych wersjach Windowsa). Wystarczy wklepać znaną formułkę sudo apt-get install …

  1. gcc
  2. avr-libc
  3. binutils
  4. automake
  5. AvrDude
  6. UISP

Oczywiście niektóre z wymienionych wyżej pakietów mogą być już w waszym Linuxsie, jednak jeśli ktoś nie ma limitowanego łącza, to nigdy nie zaszkodzi się upewnić. Po instalacji wszystkich wymienionych powyżej pakietów, nasz komputer jest już gotowy do współpracy z programatorem. Jednak nie każdy musi mieć tyle zapału, aby posługiwać się tylko konsolą tekstową. Z tego właśnie powodu powstało mnóstwo nakładek graficznych na program AvrDude i zamiast za każdym razem wpisywać do konsoli sudo avrdude -c stk500v2 -P /dev/ttyUSB0 -p atmega8 i tak dalej (nie koniecznie z takimi opcjami), możemy mieć domyślnie ustawione wszystkie opcje co na pewno zaoszczędzi nam czasu (Zaraz, zaraz, to do programowania mikrokontrolerów potrzebne są uprawnienia roota? No niestety, program AvrDude musi mieć pełny dostęp do portu USB zarówno do odczytu jak i zapisu danych, oczywiście root może nadać odpowiedni dostęp do portu USB dla wszystkich użytkowników co zaoszczędzi ci czasu na wpisywaniu za każdym razem hasła [jednak w dalszej części artykułu zakładam, że jesteś rootem, któremu nie chciało się utworzyć takiego pliku]).

Wracając do tematu nakładek graficznych, to chciałbym ci szczególnie polecić nakładkę AVR8 Burn-O-Mat i program Eclips. Instalacja i przystosowanie tych programów do AvrDude nie jest trudne, jednak trzeba wiedzieć jak to zrobić:

Eclipse

Po standardowej instalacji (sudo apt-get install eclipse), otwieramy program. Aby wyrobić dobry zwyczaj, używamy konsoli i wpisujemy sudo eclipse. „Goły” Eclipse nie jest jednak powiązany z programem AvrDude, aby to zrobić wchodzimy w Help ->Install new software… i w pole Work with: wpisujemy adres URL http://avr-eclipse.sourceforge.net/updatesite.

Zaznaczamy wtyczkę i po kliknięciu Next będziemy mieli standardową instalację.

Dopiero po utworzeniu projektu dla języka C zobaczymy właściwą szatę graficzną (ważne jest, aby podczas tworzenia nowego pliku zaznaczyć tylko opcję Release, inaczej nie utworzy nam się plik .hex który można załadować do mikrokontrolera)
Uwaga! Jeśli nie ustawisz automatycznego zapisu w opcjach, ZAWSZE zapisuj plik .c przed wciśnięciem ikony Build!!!

AVR8 Burn-O-Mat

Jest to chyba najpopularniejsza nakładka na AvrDude i o ile z Windowsem nie powinno być problemów, to w sieci krąży wadliwy pakiet, którego nie da się zainstalować. Jednak na wielu forach jest instrukcja jak go naprawić, lub są już gotowe pakiety bez błędów.

Po instalacji uruchamiamy program (sudo avr8-burn-o-mat) i wystarczy już tylko wejść w Settings->AVRDUDE i ustawić ścieżki do w/w programu + programator który używamy i port z nim powiązany. Jeśli chodzi o ścieżki najprawdopodobniej będzie to wyglądać tak:

AVRDUDE location: /usr/bin/avrdude

alternative AVRDUDE configuration file: /etc/avrdude.conf

 

Windows

W tym miejscu nie pozostaje mi nic innego jak odesłać was na stronę  http://mirekk36.blogspot.com/. Pan Mirek na tyle dokładnie omawia pierwsze kroki w programowaniu mkrokontrolerów na Windowsie, że nie pozostaje mi nic innego jak go polecić. Jest to także powód, dla którego skupię się głównie na Linuxie.

Karol Gutowski

 

Dodaj komentarz